رادیوآماتور كیست؟

تبلیغات

تبلیغات

موضوعات

موضوعات

جستجو

جستجو

پیوندهای روزانه

پیوندهای روزانه

لینک دوستان

لینک دوستان

صفحات جانبی

صفحات جانبی

امکانات جانبی

امکانات جانبی

آمار وب سایت:  

بازدید امروز : 1188
بازدید دیروز : 4422
بازدید هفته : 18483
بازدید ماه : 1188
بازدید کل : 1297974
تعداد مطالب : 673
تعداد نظرات : 119
تعداد آنلاین : 1

رادیوآماتور كیست؟

 کد خبر: 050263 یکشنبه، 2 مهرماه 1391 19:53 November 25, 2005

رادیوآماتور كیست؟

به موجب مقررات موجود در كشور، رادیوآماتوری نوعی ارتباط رادیوئی است كه به منظور خودآموزی و تبادل اطلاعات علمی و عملی وبررسی‌های فنی ارتباطی، بین رادیوآماتورهای مجاز در دنیا، برقرار می‌گردد و رادیوآماتور كسی است كه بخاطر علاقه به فن ارتباطات رادیوئی و بدون هیچ گونه نظر انتفاعی وسیاسی، با دریافت پروانه رادیوآماتوری از وزارت ارتباطات وفناوری اطلاعات نسبت به انجام آزمایشات رادیوئی به‌منظور پیشبرد فن رادیو و الكترونیك اقدام می‌نماید .

 

به لحاظ بكارگیری امواج رادیوئی توسط رادیوآماتورها، تمامی كشورها مقرراتی وضع نموده‌اند تا آماتورهای آن كشور قبل از اقدام به ارتباط رادیوئی آزمون‌های فنی لازم را گذرانده باشند. هدف از برگزاری پیش زمینه‌های فنی كافی برای طراحی، ساخت، نگهداری و بكارگیری تجهیزات خود را در حد بالاتر از استاندارد بدست آورده باشد تا موجب حداقل ریسك ایجاد اختلال رادیوئی در سایر سرویس‌ها گردد.

 

همین آموزشها وآزمونهای فنی است كه رادیوآماتورها را تقریباً از تمامی بكارگیرندگان واقعی طیف فركانس متمایز می‌سازد و در نتیجه شاهد گروه كثیری از جمعیت جهان در مشاغل فعالیت‌های مختلف هستیم كه در كنار آن یك رادیوآماتور نیز محسوب می‌شوند، گروه‌های جوان دانشجویان و دانش‌آموزان، اساتید دانشگاه‌ها، متخصصین رشته‌های گوناگون، سیاستمداران و شاغلین حرفه‌های عمومی، بازنشستگان و از كارافتادگان و حتی معلولین را میتوان در زمره رادیوآماتورهای جهان یافت.
گاهی سطح مهارت علمی و فنی رادیوآماتورها موجب حیرت همگان می‌شود و از جمله میتوان به ساخت بیش از 60 ماهواره رادیوآماتوری توسط رادیوآماتورهای جهان اشاره نمود كه تعدادی از آنها هم اكنون نیز در حال سرویس‌دهی به رادیوآماتورهای جهان می‌باشند.

 


رادیوآماتورها از طرق گوناگونی با یكدیگر ارتباط برقرار مینمایند. این روشها عبارتند از:

 


گفتگوی مستقیم، استفاده از علائم مورس، امواج تلویزیونی وارسال دیتا
_ در گفتگوی مستقیم شكل كار هنگامی كه دریافت علائم رادیوئی خوب باشد، مانند مكالمات تلفن است با این تفاوت كه در هر لحظه فقط یك طرف قادر به صحبت كردن است و طرف مقابل شنونده میباشد. تعداد بسیاری از رادیوآماتورها در سراسر جهان به زبان انگلیسی گفتگو میكنند لیكن البته بسیاری زبانهای دیگر نیز در این روش بكار گرفته می‌شوند.

 


_ در ارتباطات رادیوئی با استفاده از علائم مورس تجهیزات مورد نیاز ساده‌تر بوده و موثرترین روش در برقراری ارتباطات رادیوئی در شرایط ضعیف بودن علائم رادیوئی است. یكی از مزایای بكارگیری علائم مورس اینست كه در این روش علائم اختصاری استاندارد شده‌ای وجود دارد كه موجب میشود حتی اگر زبان مشتركی بین دو طرفه مكالمه وجود نداشته باشد آنها بتوانند با یكدیگر ارتباط برقرار نمایند.

 


_ ارتباط از طریق تلویزیون یعنی ارسال تصاویر نیز روش دیگری است كه بعضاً مورد بهره‌برداری قرار میگیرد توضیح اینكه ارسال تصاویر تلویزیونی معمولاً در فواصل كوتاه انجام میشود. البته رادیوآماتورها روشی ایجاد كرده‌اند كه به "جاروب آهسته تصاویر تلویزیونی" معروف است و به آنان این توان را می‌دهد كه تصاویر مورد نظر خود را برای فواصل دور نیز ارسال نمایند كه البته كیفیت اینگونه تصاویر ضعیف و حركت تصویر بسیاركند است.

 

تجهیزات موجود در یك ایستگاه رادیوآماتوری و نحوه برقراری ارتباط

 

ایستگاه‌های رادیوآماتوری شامل مجموعهای ثابت یا متحركی هستند از یك یا چند دستگاه فرستنده و گیرنده و اداوات جانبی مربوط به آن كه پس از صدور پروانه مربوطه با مسئولیت یك رادیوآماتور تاسیس می‌گردند و بمنظور آزمایش و كسب تجربه و برقراری ارتباط با سایر رادیوآماتورهای مجاز مورد استفاده قرارمی‌گیرند.
آنتن‌ها در انواع و اقسام آن، دستگاه‌های اندازه‌گیری فركانس‌های رادیوئی و قدرت تشعشع آنتن، منابع تغذیه الكتریكی، میكروفون، كلید مورس و گاهی اوقات رایانه را میتوان بعنوان بخشی از اداوات جانبی یك دستگاه رادیوآماتوری قلمداد كرد.

 


بخش عمده و گاهی تمامی تجهیزات موجود در یك ایستگاه رادیوآماتوری توسط رادیوآماتورها تهیه میشود و همین امر موجب میگردد كه طرحهای جدید و روشهای متنوعی توسط اینگونه افراد ابداع و اختراع شود كه بنوبه خود بهبود تكنیك‌های فنی و ایجاد فنآوری‌های جدیدی را به دنبال دارد.

 


هر ایستگاه رادیوآماتوری دارای یك علامت خطاب یا Call sign میباشد كه توسط سازمانهای مسئول در هر كشور به ایستگاه مربوطه تخصیص می‌یابد. Call sign تركیبی از حروف و اعداد است و پبشوند آن بیانگر كشور متبوع ایستگاه میباشد از این معرف برای شناسایی ایستگاه‌های رادیوآماتوری و تعیین كشور آنها استفاده می‌گردد و رادیوآماتور موظف است قبل و بعد از برقراری هر ارتباط رادیوآماتوری آنرا اعلام نماید.

 

معرف‌های ایستگاه‌های رادیوئی به ایران، با پیشنوندهای EP و EQ آغاز می‌گردد. به عنوان مثال معرف ایستگاه رادیوآماتوری وزارت پست و تلگراف و تلفن درتهران EP3PTT می‌باشد و هیمن معرف برای ایستگاه مستق در شهر شیراز EP4PTT تعیین شده است.

 

ضوابط و قوانین ملی دریافت پروانه

 

رادیوآماتور برای برقراری ارتباط رادیوئی به تاسیس ایستگاه رادیوئی اقدام می‌نماید و ایستگاه رادیوآماتوری عبارت از مجموعه ثابت و متحركی است كه از یك یا چند دستگاه فرستنده و گیرنده فراهم شده و پس از صدور پروانه تاسیس ایستگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

علاوه بر پروانه تاسیس ایستگاه، رادیوآماتوری نسبت به دریافت گواهینامه رادیوآماتوری نیز اقدام می‌نماید و این گواهینامه، اجازه نامه‌ایست كه از طرف وزارت ارتباطات وفناوری اطلاعات به اشخاص حقیقی برای اشتغال به كارهای رادیوآماتوری داده می‌شود.

 

پس از دریافت گواهینامه رادیوآماتوری و پروانه تاسیس ایستگاه رادیوآماتوری با دریافت خطاب (Call Sign) مجاز به تاسیس ایستگاه و بهره‌برداری از دستگاه‌های فرستنده و گیرنده كه خود آنها را ساخته یا خریداری نموده است، می‌شود.

 

لازم به ذكر است علامت خطاب یا Call Sign مشخصه‌ای است كه قبل و در انتهای برقراری ارتباط رادیوآماتوری و به منظور معرفی ایستگاه اعلام می‌شود.

 

پروانه رادیوآماتوری درجه سه به كسانی داده میشود كه:
1.دارای 16 سال تمام سن باشند.
2.در آزمون‌های كتبی مربوطه قبول شوند.
3.صلاحیت اخلاقی و سیاسی آنان مورد تایید قرار گیرد.

 

دارندگان این پروانه می‌توانند در باندهای آماتوری 7، 14، 21، 28 مگاهرتز و VHF ار فرستنده تلگرافی با حداكثر قدرت متوسط 30 وات استفاده نمایند.

 

برای دریافت پروانه رادیوآماتوری درجه 2، رادیوآماتور بایستی حداقل 6 ماه با پروانه مبتدی درجه 3 كاركرده باشد و از عهده امتحانات مربوطه نیز برآید. دارندگان آن می‌توانند در كلیه باندهای آماتوری از فرستنده‌هایی با حداكثر قدرت 100 وات استفاده نمایند.

 

پروانه رادیوآماتوری پیشرفته درجه 1، به كسانی داده میشود كه علاوه بر دارا بودن شرایط دارندگان پروانه رادیوآماتوری درجه 2، بتوانند از عهده امتحانات تكمیلی برآیند و مجاز به مخابره تلفنی و تلگرافی تله تایپ و ارسال تصویر SSTY در باندهای HF، حداكثر با قدرت 200 وات و VHFبا حداكثر قدرت 50 وات و UHF با حداكثر قدرت 30 وات می‌باشند كه در شرایط خاص قدرتهای مذكور به تشخیص مدیریت فركانس و روابط بین‌الملل تا 400 وات قابل افزایش است.

+ | نویسنده: آرش کریم بیگی | چاپ | صفحه اصلی

در این زمینه از آرشیو ایستنا:

​ http://www.ictna.ir/id/050263مطالب مرتبط


بخش نظرات این مطلببرای دیدن نظرات بیشتر روی شماره صفحات در زیر کلیک کنید

نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه:ورود کاربران

ورود کاربران

  نام کاربری
  رمز عبور

  » رمز عبور را فراموش کردم ؟
  عضويت سريع

  عضويت سريع

   نام کاربری
   رمز عبور
   تکرار رمز
   ایمیل
   کد تصویری
   پشتيباني آنلاين

   پشتيباني آنلاين

    پشتيباني آنلاين
    آمار

    آمار

     آمار مطالب آمار مطالب
     کل مطالب کل مطالب : 673
     کل نظرات کل نظرات : 119
     آمار کاربران آمار کاربران
     افراد آنلاین افراد آنلاین : 1
     تعداد اعضا تعداد اعضا : 89

     آمار بازدیدآمار بازدید
     بازدید امروز بازدید امروز : 1188
     بازدید دیروز بازدید دیروز : 4422
     ورودی امروز گوگل ورودی امروز گوگل : 119
     ورودی گوگل دیروز ورودی گوگل دیروز : 442
     آي پي امروز آي پي امروز : 396
     آي پي ديروز آي پي ديروز : 1474
     بازدید هفته بازدید هفته : 18483
     بازدید ماه بازدید ماه : 1188
     بازدید سال بازدید سال : 1108605
     بازدید کلی بازدید کلی : 1297974

     اطلاعات شما اطلاعات شما
     آی پی آی پی : 3.235.60.197
     مرورگر مرورگر :
     سیستم عامل سیستم عامل :
     تاریخ امروز امروز :
     خبرنامه

     خبرنامه

      براي اطلاع از آپيدت شدن سایت در خبرنامه سایت عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شود      آخرین نطرات کاربران

      آخرین نطرات کاربران

       AECAEC - درود
       استاد ممنون خیلی خوب و عالی - 1400/10/23
       پرویز مهرزادپرویز مهرزاد - سلام درود جناب عبداحق عزیز بسیار خوشحالم که وب سایت شما با مطالب مفید وعالی فعال شده است.
       پاسخ:باسلام و تشکر از لطف و مرحمت شما دوست عزیز و گرامی - 1400/8/28
       پرویز مهرزادپرویز مهرزاد - سلام ودرود استاد عبدالحق عزیز بسیار خوشحالم که سایت جنابعالی بامطالب جدید وعالی دوباره فعلیتش را شروع نموده است.
       پاسخ:با سلام تذکر بجا و بموقعی بود بسیار متشکرم - 1400/8/28
       ایزدیایزدی - یه مشکلی داره این طرح. کل سلف ها با هم 12. 7 میکرو میشه که با خازن 270 پیکو، فرکانس مرکزی فیلتر 2.7 مگا هرتز می شه. کمترین سلف هم (0.1 میکرو) با همون خازن 270 پیکو 30 مگاهرتز رو رد می کنه. بنا بر این نیازی به خازن های دیگه نیست. دوستان دیگه نظرشون چیه.
       پاسخ:باسلام و تشکر کل خازن ها و سلفها برای فرکانس 1800کیلو که ابتدای باند رادیو اماتوری است کم است و بسختی تنظیم می شود اما برای 3500 بله زیاد است - 1399/8/24
       هومنهومن - سلام .علت استقبال نکردن در خور توجه همین نا واردیست .این مطلب بسیار گنگ و پر از اشتباه هست
       پاسخ: سلام بنده هم ضمن تائید نظر شما درخواست می کنم مطلب کامل تر و بهتر و درست تر را بفرمائید بنده بنام خودتان درج و منتشر نمایم
       پاسخ:https://t.me/joinchat/AAAAAEJj30AwLGIyi_UQ3g مدارات لامپی - 1396/12/17
       علیعلی - سلام شما مکتبی و انقلابی هستید درسته ؟
       پاسخ: سلام بهیچ عنوان و تقریبا هیچ جائی من چنین ادعائی نکرده ام اما این همه شهید و زخمی و جانباز و اسیر و زحمت و فعالیت برای حفظ انقلاب و سرزمین عزیزمان ایران خیلی حرام لقه گی و بی اصل و نصبی می خواهد که چشم خودرا ببندیم و از این اب و خاک حمایت و به این مردم عشق نورزیم حالا شما اسم انرا هرچه دوست دارید بگذارید نظرتان محترم است - 1396/12/17
       هومنهومن - سلام
       بنده یکی از علاقمندان لامپ هستم . و 10 سال اخیر را بر روی مدارات لامپی کار کردم .با سرچ اینجا را پیدا کردم .می خواستم ببینم در زمینه مخابرات فعالیت لامپی در ایران هست ؟
       این مطلب راجب لامپ واقعا توجه مخاطب علاقمند را جلب می کند ؟
       من فکر می کنم نویسنده اصلا راجب لامپ حس خوبی ندارد .عذر خواهی می کنم
       پاسخ:سلام دوست عزیز از صراحت و فصاحت بیان شما خوشحالم مطلبتان راجع به نویسنده مطلب لامپ کمی کم لطفی و شاید سخت گیری در بر دارد نویسنده مطلب استاد عاملی بزرگ رادیو اماتوری ایران هستند و مطلب را بی اندازه ساده و اسان گفتند چون اکثر جوانها از لامپ و ولتاژ کار ان وحشت داشته و تقریبا هیچ نمی دانند اما ظاهرا شما در مورد لامپ مطلع و ازموده هستید لذا برخود نگیرید شما هم اگر در مورد لامپ و یا مطالب استاد عاملی نقد و نظری دارید بسیار خوشحال می شوم مکتوب بفرمایید تا در همان بخش یا در بخش جدید بنام خودتان منتشر شود
       پاسخ:https://t.me/joinchat/AAAAAEJj30AwLGIyi_UQ3g - 1396/12/16
       سعیدیسعیدی - سلام استاد بنده بی جواب ماندم
       پاسخ:با سلام و پوزش از تاخیر طبق تجربه دوستان این مدار به دلیل نامرغوب بودن قطعات نو موجود در بازار معمولا در ابتدا کار نمی کند لذا بتوصیه استاد عاملی بهنر است از قطعات اوراقی رادیو و ضبط ها استفاده شود قطعات معمولا در گیر این رادیو ابتدا ای سی سویچ یا کلید زنی است که یک مدل خاصش برای مدار مناسب است و مدلهای دیگر فرکانس کار و ولتاژشان مناسب نیست درمورد ای سی مدولاتور و دمدولاتور 3028 این ای سی هم بشدت مورد شک و شبهه است در موردی باتعویض 5 عدد ای سی دو عدد که بهتر بود در مدار بکار گرفته شد لذا بهترین روش استفاده از مرحله مرحله و گام بگام کار کردن رادیو است ضمن انکه اگر فرستنده کار بیفتد گیرنده هم کار خواهد کرد و بالعکس لذا شما می توانید مدار را از میکروفون در حالت فرستنده یا بلندگو در حالت گیرنده شروع نمایید و اگر مسیر سیگنال جدا باشد در نقشه شما می توانید از تقویت صدا شروع کرده و به دمدولاتور رفته و سپس به فیلتر و بعد میکسر وی اف او و در اخر به فیلتر تنظیم باند بروید و حد اکثر سیگنال و حساسیت را بدست اورید پس فیلتر های رادیویی یا بقول شما توکو ها قسمت اخر تنظیم و تعقیب مدارتان است اگر شد برای اطلاع شما و سایر دوستان مدار را در حالت گیرنده و فرستنده جدا اراعه خواهم داد یا با رنگ مسیر سیگنال را جدا می کنم که راحت تر باشد اگر شما عضو تلگرام هستید در یکی از گروه های رادیو اماتوری بیایید و مستقیما با دوستان سازنده و استفاده کننده رادیو تماس گرفته راهنمایی شوید اگر نه ادرس ایمیلتان را بدهید تا راهنمای مونتاژ را برایتان بفرستم
       پاسخ:http://py2ohh.w2c.com.br/trx/ararinhamontagem/montandoararinha.htm
       راحل مونتاژ و تست مدار است - 1396/11/5
       سعیدیسعیدی - با سلام خدمت استاد بزرگوارم
       استاد بنده برزیلی رو ساختم ولی نتونستم موفق بشم صدایی دریافت نکردم توکو هارو هم که میچرخونم انگار بی اثر هست .امکان داره این سه تا آیسی مورد داشته باشن؟ از ایران میکرو خریدم
       ممنون میشم راهنمایی بکنید
       پاسخ: سلام خیلی از دوستان برای ای سی ها سوکت گذاشتند چون معمولا بار اول مدار کار نمی کند و این ای سی ها بدلایل مختلف مشکل دارند
       پاسخ: ضمنا شما کدام شهر هستید و اگر علاقمندید با گروههای تلگرامی کار کنید یا ایمیلتونو بفرمایید کمی توضیحات بفرستم - 1396/9/10
       سعید سعید - با سلام استاد
       تو مدار برزیلی یه رله داریم این کارش چیه ؟ مثلا اگر رله فعال بشه چی میشه؟ یه کلید جا گذاری شده براش .
       تو قسمت ورودی موج vfo به 7358 یه cwkeyزده به پایه 3 همین آیسی برای چیه؟
       ce keyسرچ کردم کلید مورس آمد میشه توضیح بفرمایید ممنون میشم .
       پاسخ:با سلام هنگام فشردن کلید PTT روی میکروفون پایه دوم سیم پیچ رله موجود در مدار زمین شده و سر دیگر این رله به مثبت باطری وصل است باعث عملکرد رله شده و لذا دوکنتاکت ان عمل کرده یکی ورودی گیرنده را بزمین وصل می کند تا امواج فرستنده وارد گیرنده نشده و اسیب نرسانند کنتاکت دیگر رله هم ولتاژ مثبت تغذیه را که در حالت معمولی به خط مثبت گیرنده وصل است قطع و خط مثبت فرستنده را فعال می کند +tx cw key بله کلید مورس است که برای کاردر حالت مورس مولد موج جدا داشته که بجای میکروفون کار کرده و سیگنال را ارسال می کند - 1396/4/26

       درباره ما

        به وب سایت من خوش امدید در این مقوله علاقمندم اطلاعاتی از رادیو اماتوری که در ذهن داشته و در حال پاک شدن هستند را یادآوری و بهمراه عکس و مطلب جهت اطلاع علاقمندان درج و در این زمینه هر گونه همکاری و اعلام نظر و بیان ایرادات مزید بر منت خواهد بود.

       کلیه ی حقوق مادی و معنوی سایت مربوط به *** خاطرات راديو آماتوري *** بوده و کپی برداری از آن با ذکر منبع بلامانع می باشد.
       قالب طراحی شده توسط: تک دیزاین و سئو و ترجمه شده و انتشار توسط: قالب گراف